Nieudany zabieg medycyny estetycznej – poznaj swoje prawa!
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poddaje się zabiegom medycyny estetycznej. Z uwagi jednak na to, że nie istnieją w polskim prawie żadne szczegółowe regulacje prawne w tym zakresie, nie jest jednoznacznie ustalone, kto w istocie może zajmować się wykonywaniem tego rodzaju zabiegów,
a także jakie są ewentualne konsekwencje błędów w sztuce. W przypadku nieudanego zabiegu mezoterapii igłowej, powiększania ust lub modelowania żuchwy, z pomocą przychodzą jednak zasady ogólne prawa cywilnego. Osoba pokrzywdzona nieudanym zabiegiem medycyny estetycznej może domagać się na drodze sądowej zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?
W obecnym stanie prawnym próżno szukać regulacji, które określałyby, w jaki sposób definiować zabieg medycyny estetycznej, a także kto posiada uprawnienia do jego wykonywania. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są obecnie wprost kwalifikowane jako świadczenie zdrowotne zgodnie
z ustawą o działalności leczniczej, dlatego wykonywać je mogą obok lekarzy również kosmetolodzy oraz kosmetyczki. Powoduje to, że zabiegi te przeprowadzane są często przez osoby, które nie mają odpowiedniego przygotowania do ich wykonywania, jak również do oceny związanych z ich wykonywaniem ryzyk.
Należy podkreślić, że również w przypadku lekarzy medycyna estetyczna nie jest oficjalną specjalizacją lekarską. Zwolennicy uregulowania tego zawodu wskazują jednak, że lekarze posiadają w tym zakresie odpowiednie przygotowanie medyczne, zapewnione przez długoletnie studia medyczne. Lekarze mogą też skończyć studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej.
Tymczasem pozostałe osoby, które chcą świadczyć tego rodzaju usługi, mogą ukończyć krótsze lub dłuższe kursy przygotowawcze, które jednak częstokroć nie zapewniają wystarczających umiejętności do wykonywania zabiegów. Dlatego tak ważne przed poddaniem się zabiegowi jest sprawdzenie, jakie kompetencje posiada osoba świadcząca tego rodzaju usługi.
Czego możemy się domagać w przypadku nieudanego zabiegu medycyny estetycznej?
Pomimo, że lekarze posiadają lepsze przygotowanie praktyczne i teoretyczne do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej wskazać należy, że błędy w sztuce zdarzyć się mogą nie tylko przedstawicielom pozostałych profesji, lecz również im. W takiej sytuacji osoba poszkodowana dochodzić może od sprawcy zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Na odszkodowanie z tytułu nieudanego zabiegu składają się zazwyczaj koszty samego zabiegu, usuwania skutków błędu, ewentualnych leków, nieobecności w pracy itd. W celu uwzględnienia roszczeń w tym zakresie należy zachować wszelkie rachunki, które pozwolą wykazać, że na usunięcie skutków zaniedbania wydaliśmy określoną sumę pieniędzy.
Ponadto osoby pokrzywdzone nieudanym zabiegiem medycyny estetycznej domagać się mogą również zadośćuczynienia w kwocie sięgającej czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wysokość zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, na przykład od stopnia oszpecenia, odwracalności skutków zabiegu, jak również zmian w psychice pacjenta. Im większa krzywda związana z nieudanym zabiegiem, tym większe zadośćuczynienie uda się uzyskać. W toku procesów o rozmiarze krzywdy decyduje najczęściej powołany w tym celu biegły.
Zanim zatem zdecydujesz się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, upewnij się najpierw, jakimi kompetencjami dysponuje osoba wykonująca zabieg. Jeśli zaś mimo to efekt zabiegu pozostawiał będzie dużo do życzenia lub co gorsza zagrażał będzie zdrowiu i życiu, zgłoś się do prawnika, który pomoże Ci uzyskać od sprawcy odpowiedniej wysokości odszkodowanie i zadośćuczynienie.