Czy do rozwodu potrzebny jest Ci prawnik?
Kochasz czy nienawidzisz prawników – podczas rozwodu odgrywają zasadniczą rolę i warto skorzystać z ich pomocy. Mimo że usługi prawnicze są drogie to w dalszej perspektywie mogą pomóc zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, zwłaszcza jeżeli Wasza sprawa jest złożona.
Sztuką jest znaleźć prawnika, do którego będziesz miał zaufanie.
Kiedy spotykasz się z prawnikiem, ważne jest, żebyś był przekonany, że uda Wam się nawiązać owocną współpracę, która da Ci spokój i poczucie, że jesteś odpowiednio reprezentowany.
Bo prawnik jest od tego, aby skutecznie doradzać w Twojej sprawie i wyjaśniać wszystko, czego nie rozumiesz. Nie miej żadnych barier, aby zapytać o wszystko co nurtuje Cię przy sprawie rozwodowej.
I co jeszcze istotne – nie możesz zatajać przed prawnikiem faktów, które łudzisz się, że nie wyjdą na jaw podczas sprawy rozwodowej, bądź które mogą decydować o twojej winie przy rozwodzie. Jeżeli prawnik wie o tych kwestiach, ma szanse obrócić je na Twoją korzyść. Jeśli natomiast dowie się o nich na Sali sądowej od strony przeciwnej, to może być zdecydowanie zbyt późno.
Czego możesz oczekiwać od prawnika?
Dobry prawnik przyjmie do wiadomości, że to Ty będziesz podejmować wszystkie konieczne decyzje. Może Ci służyć wskazówkami i poradami, ale nie powinien prowadzić postępowania
w stronę postanowień, z którymi Ty nie czujesz się komfortowo.
Przed każdym spotkaniem warto zanotować sobie najistotniejsze informacje, które są istotne dla sprawy, a także pytania które chcesz mu zadać. Warto też sporządzać sobie notatki w czasie spotkania. Obecnie internet służy wieloma „radami” i często przychodzący na poradę klienci są już „oczytani w internecie”. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że wyczytana w internecie porada dotyczy zupełnie innego stanu faktycznego, a w sytuacji naszego klienta może przynieść więcej złego niż dobrego. Dlatego uwzględniając, że internet nie „rozpoznaje” konkretnego przypadku warto poradzić się specjalisty, nawet jeśli ostatecznie zdecydujesz się występować w sądzie bez adwokata.
Prawnik powinien być Ci życzliwy i pomocny w tym trudnym momencie życia.
Podczas pierwszego spotkania w naszej Kancelarii:
- dowiesz się jakie są różne rozwiązania problemów, w tym mediacje i negocjacje, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową,
- otrzymasz informację jakie są niezbędne dokumenty do złożenia pozwu,
- poznasz opinię z jakiego typu pozwu o rozwód (z orzekaniem o winie/bez orzekania o winie) warto skorzystać w Twoim konkretnym przypadku,
- dowiesz się jak będzie wyglądał proces sądowy i o co na pewno zapyta Cię Sąd,
- poznasz kosztorys uwzględniający honorarium oraz dodatkowe koszty (w tym koszty sądowe),
- dowiesz się jakie są przybliżone terminy zakończenia sprawy w zależności od jej złożoności.
Dlaczego warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie?
Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie jedynie na zgodny wniosek stron. Dlatego to od Ciebie zależy czy rozwód będzie szybki i „bezbolesny”. Jeśli nie wyrazisz zgody na rozwód bez orzekania o winie, Sąd będzie zmuszony do prowadzenia procesu, który będzie zmierzał do ustalenia winy za rozkład pożycia. Ale uwaga – Sąd może orzec o winie obojga z małżonków. Aby orzec o winie jedynie jednego małżonka wina musi być dość ewidentna. Nawet zdrada przez jedną ze stron nie musi dowodzić jej wyłącznej winy. Zdrada może być przecież spowodowana zaniedbaniami ze strony drugiego małżonka, w tym na przykład długotrwałym niezaspokajaniem jego potrzeb seksualnych.
Dlatego warto się kilkukrotnie zastanowić czy kilkuletni proces, wyciąganie wszystkim intymnych szczegółów naszego życia jest rzeczywiście niezbędna, bo po kilku latach wylewania naszych „brudów” przed składem Sądu orzekającego rozwód zakończy się orzeczeniem o winie obojga
z małżonków. Może okazać się po latach, że zamiast tracić czas i energię na udowadnianie winy stronie przeciwnej mogliśmy już dawno stworzyć nowy, szczęśliwy związek, puszczając w niepamięć nieudane małżeństwo.
Warto też zastanowić się nad zrezygnowaniem z orzekania o winie małżonka w sytuacji gdy mamy wspólnie z nim wychowywać nasze dzieci. Z doświadczenia widzę, że lepsze relacje panują w rozwiedzionych rodzinach małżonków, którzy potrafili rozstać się w sposób koncyliacyjny, niż w rodzinach, w których w sprawę orzekania o winie zaangażowane były obie rodziny małżonków a często wciągane były też dzieci Stron.
O zaniechaniu orzekania o winie nie może być oczywiście mowy w przypadkach, gdy występuje przemoc, zarówno fizyczna jak i psychiczna, zdrady małżonka są częste i ewidentne, bądź w sytuacjach gdy małżonkowi niewinnemu należą się alimenty od drugiego małżonka.
O alimentach na rzecz drugiego małżonka po orzeczeniu rozwodu pisałam w artykule [klik]
Należy pamiętać, że ustalenie winy za rozkład pożycia nie będzie miało wpływu na wysokość alimentów na rzecz małoletnich dzieci, gdyż alimenty stanowią obiektywnie ustalony udział w kosztach utrzymania małoletnich i są niezależne od orzeczenia winy za rozkład pożycia któregokolwiek z rodziców.